Doutnající kopec Boreč

Tenhle výlet je ideální v zimě, protože horký kopec Boreč přes léto spí. Když je ale pod nulou, nerušeně pulzuje horkem a kouří páru. Je to taková malá česká sopka blízko Lovosic. Boreč je od roku 1951 chráněný jako národní přírodní památka
Steam rising from a fissure in the rock - Borec hill in the Czech Central Mountains - natural attraction

V mrazu doutná díky propojeným puklinám

Kopec má vulkanický původ, který je pro České středohoří typický. Jeho láva původně utuhla pod zemským povrchem ve tvaru podobném klobouku. Někdy v období mladších třetihor. Už tehdy byl odspodu nahoru proděravělý puklinami. Později z něj eroze odstranila vrstvy písčitojílovitých usazenin a podzemní klobouk z tuhé lávy vystoupil na povrch, kde zůstal v nezměněné podobě dodnes.
 
Steam rising from a fissure in the rock - Borec hill in the Czech Central Mountains - natural attraction
Kouzlo teplé páry v mrazivém počasí je jednoduché. Masiv kopce přes léto nasává teplý vzduch jako akumulátor. Když do puklin v úpatí vnikne v zimě mrazivý vzduch, kopec ho uvnitř zahřeje a tlačí "komínem" vzhůru. Jakmile vylétne ven, jeho vodní páry se po ochlazení srazí a vznikne kouř nebo mlha. Právě díky nim se v mínusových teplotách na vrchol dobrovolně šplháme. Ideálně v -10 °C a jasném počasí.
A selective focus shot of a rock covered with green moss

Nahoru naučnou stezkou

Ta začíná žlutou turistickou značkou v obci Režný Újezd. Vine se po úpatí kopce k západnímu svahu. Tady můžete začít odhalovat jeho tajemství. Cestou si všimněte šedohnědých puklin v hornině. Tudy nahřátý kopec nasává chladný vzduch, uvnitř ho ohřívá a tlačí svými útrobami vzhůru k vrcholu.

Proto jak stoupáte, ubývá sněhu a objevují se obláčky páry. Díky ní je i v mrazivém počasí vrchol kopce stále zelený. I v mrazivém počasí tu rostou vzácné mechy, sedmikrásky i zelená tráva.
A selective focus shot of a rock covered with green moss

Pár praktických informací 

  • naučná stezka začíná v obci Režný Újezd
  • výšlap je vhodný i pro děti
  • naučná stezka má 9 zastavení
  • cestou potkáte dvě krásné vyhlídky (první na Milešovské středohoří a druhou na Lovoš a Radobýl)
Autor- User-Miaow Miaow – Vlastní dílo, Volné dílo, https-::commons.wikimedia.org:w:index.php?curid=3499308

Kudy tam