Výlet k Máchovu jezeru

O legendárním "Mácháči" slyšel asi každý. Největší vodní plocha Libereckého kraje, která patří mezi nejsklonovanější tuzemská letní letoviska, je spojována s jménem básnía Karla Hynka Máchy. Jezero, resp. rybník nechal vybudovat už Karel IV. Na své si tady přijde každý. Milovníci poklidné rekreace, historie, cyklovyjížděk nebo se zápalem pro vodní sporty. Obětujte hodinku za volantem a objevte půvab jezera, které stráží hrad Bezděz.

S dekou na pláž nebo po trase kolem břehu

Vyžití u Máchova jezera je pestré. V horké letní dny můžete využít jeho 4 pláže, kterým vévodí hlavní pláže v DoxechStarých Splavech. Užijete si nejen koupání, ale i legendární tobogány. Vypůjčte si loďku nebo se vydejte brouzdat vlny výletním parníčkem. Pokud chcete den u jezera strávit aktivně, vydejte se na zhruba 10kilometrový okruh na kole nebo po svých. Břehy jezera jsou posety restauracemi. Strach o hladový žaludek si nedělejte.

Kudy tam

Oběd ve Starých Splavech

Restauraci najdete doslova na každém kroku. Pokud jako výchozí bod zvolít obec Staré Splavy, doporučujeme restaruaci Sklípek, u které najdete i větší parkoviště. Pochutnáte si zejména tradiční české kuchyni.

Pár praktických informací na závěr

  • zaparkujte ve Starých Splavech
  • cykloservis ve Splavech otevřen i v sobotu
  • spojte výlet s návštěvou Bezdězu, Kokořína nebo Housky
  • v Doxech můžete navštivit i zámek

Zdroj a autor fotografií

  • zdroj: commons.wikimedia.org
  • autoři: Bjalek Michal, Michael Kummling, Marie Čchedzeová, Kozuch, Bukvoed, Novotný M.